Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı

Rinoplasti en sık yaptırılan estetik operasyondur. Rinoplasti ile burunun boyutları hem küçültülebilir hem büyütülebilir. Burun ucunun, burun kemerinin şekli değiştirilebilir. Burun ucu yukarı kaldırılabilir. Doğumsal veya kaza sonucu oluşmuş bir bozukluk düzeltilebilir. Soluk alma ile ilgili şikayetler giderilebilir.

Rinoplasti görünümüzü değiştirir. Daha iyi görünmenizi sağlayarak öz güvenine katkı sağlayabilir. Ancak, burun ameliyatı olarak hayalinizdeki kişi olacağınızı, etrafınızdaki insanların size karşı duygu ve düşüncelerinin bir anda değişeceğini düşünmemelisiniz.

Görünümünde düzelme yönünde gerçekçi beklentileri olan kişiler rinoplasti için uygun adaylardır.

Yaş, rinoplasti için önemli bir konudur. Kızlarda 17, erkeklerde 18 yaşını beklemek fiziksel sosyal ve emosyonel gelişimin tamamlanması açısından önemlidir.

Burun  kişiye özgü bir yapıdır. Bu nedenle yapılacak olan ameliyat da her kişi için aynı değildir ve kişiye özgüdür. İlk görüşmede cerrahınız sizin beklentilerinizi dinleyerek, tam bir gözlem ve muayeneden sonra kendi düşüncelerini açıklayarak yapılması gerekenler konusunda kararını vermeli ve kararlarını sizinle paylaşmalıdır. Cerrahınız tarafından daha önce yapılmış olan burun ameliyatlarının resimleri de nasıl bir sonuç elde edilebileceği konusunda size fikir verebilir. Burnun kemik ve kıkırdak yapısının özellikleri, yüzün şekli burun derisinin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz ameliyatın sonucunu etkileyebilecek önemli etmenlerdir.

Daha önce herhangi bir burun ameliyatı olup olmadığınızı veya burnunuza bir darbe gelip gelmediğini, solunum probleminiz olup olmadığını, kullandığınız ilaç veya vitaminleri, sigara alışkanlığınız olup olmadığını cerrahınıza bildirmelisiniz.

Rinoplasti teorik olarak lokal ve genel anestezi ile yapılabilir. Ancak, ameliyatın aşamaları ve hastanın konforu göz önünde tutulursa genel anestezi uygulanması daha iyidir.

Ameliyat iki – dört saat kadar sürer. Ameliyat sırasında genel anlamda, burnun kıkırdak ve kemik yapıları, yumuşak dokulardan ayırılıp istenilen biçimde şekillendirilir. Daha sonra deri ve diğer yumuşak dokular, şekillendirilmiş olan iskelet üzerine tekrar yayılır.

Rinoplastilerin bir kısmı burun deliklerinin içine yapılan kesiler yolu ile icra edilir. Buna “kapalı rinoplasti” tekniği denir. Daha karmaşık vakaların onarımında görüş ve hareket rahatlığı sağlamak amacı ile burun deliklerini birbirinden ayıran ve kolumella adı verilen doku da kesilir. Buna da “açık rinoplasti” tekniği adı verilir.

Burun ucu ve orta hat desteği için gerekli kıkırdaklar genellikle burnun septal kıkırdak adı verilen dokusunun iç kısımlarından karşılanır. Ancak, burnun daha önceki ameliyatlar veya kazalar sonucu hasar gördüğü durumlarda, kıkırdak desteği için kulak veya kaburgadan alınacak kıkırdak dokuları da kullanılabilir. Böyle bir olasılık elbette ki önceden cerrahınız tarafından size açıklanır.

Ameliyat sonrası burun yüzeyine flaster ve alçı ile tespit yapılır. Burun içine ise uygun splintler yerleştirilir.

Ameliyattan sonra 3-5 gün kadar yüzde ödemler, alt göz kapaklarında morarmalar, burun deliklerinden hafif sızıntılar burunda ağrı ve dolgunluk hissi görülebilir. Ancak, tüm bu  şikayetler ilaçlar ile azaltılır. İlk gün, tuvalet ihtiyacı dışında hastanın yarı oturur şekilde yatması uygundur. Ertesi sabah hasta ayağa kalkabilir.

Ameliyattan sonra gözlere soğuk kompresler uygulanması hem şişlikleri azaltacak hem de hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Şişlik ve morlukların çok büyük bir kısmı 2 hafta içinde yok olacaktır.

Splintler ameliyatın özelliğine göre 2-5 gün içinde, alçı ve varsa dikişler bir hafta sonra ve flasterler 10-14 gün sonra çıkartılır. Tüm bu destekler çıkarıldıktan sonra hasta hayal ettiği burunu hemen görmek isteyebilir ancak, öncelikle tüm ödemlerin ve morlukların tamamen geçmesi ve bunun için de en az 2-3 ay geçmesi gerekir. Ödemlerin çözülmesi, “açık rinoplasti” tekniği uygulandığı zaman özellikle burun ucunda biraz daha uzun sürebilir.

Hasta ameliyatın ertesi sabahı taburcu edilir ve haftasında okuluna veya işine geri dönebilir.

Hastanın 2-3 hafta kadar burnunu şiddetli sümkürmemesi, spor yapmaması ve cinsel ilişkide bulunmaması iki ay kadar herhangi bir gözlük kullanmaması gerekir. En az 6 ay kadar buruna herhangi bir darbe almaktan şiddetle kaçınılmalıdır.  

Septum Deviasyonu Ameliyatı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

sinuzit-ameliyatlari

Sinüzit Ameliyatları

Sinuzit ameliyatları (Endoskopik Sinüs Cerrahisi (ESS) kritik komşulukları olan bir a…

Devamını Oku
sinuzit

Sinüzit

Sinüzit, genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sonucu meydana gelir. Soğuk algın…

Devamını Oku
septum-deviasyonu-ameliyati-burun-bolmesi-egriliginin-duzeltilmesi

Septum Deviasyonu Ameliyatı (Burun Bölmesi Eğriliğinin Düzeltilmesi)

Burun septumu, burun boşluğunu ortadan ikiye bölen bir duvardır. Septumun ön kısmı kı…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?