Otoskleroz (Kulak Kireçlenmesi) Nedir?

Otoskleroz; halk arasında iç kulak kireçlenmesi olarak da bilinen tedavi edilmediği takdirde işitme kaybına yol açan bir hastalıktır.

Otoskleroz probleminde; üzengi kemikçiğinin iç kulak ile komşu olan kısmında oluşan kireçlenme sonucunda ilgili bölge sertleşmekte ve üzengi kemikçiğinin hareketi engellenmektedir. Bu durum Otoskleroz olarak tanımlanmaktadır. Söz konusu problem sonucunda ses dalgalarının iç kulak sıvılarına iletimi engellenmektedir ve işitme kaybı açığa çıkmaktadır.

Otosklerozun (Kulak Kireçlenmesi) Nedeni Nedir?

Otoskleroz (Kulak kireçlenmesi) nedenleri günümüzde hala kesin olarak bilinmemekle birlikte yapılan araştırmalar sonucunda genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda gebelikte kızamık virüsüne maruz kalınması da Otoskleroz problemine neden olduğu bilinmektedir.

Kulak kireçlenmesi problemi ilerleyici özelliği bulunan bir hastalıktır. Bu nedenle rutin kontroller aksatılmamalı, Otoskleroz varlığı tespit edildiğinde mutlaka nitelikli tedavi yöntemlerine başvurulması gerekmektedir.

Otosklerozun (Kulak Kireçlenmesi) Belirtileri Nelerdir?

Otoskleroz (kulak kireçlenmesi) belirtileri;

  • Kulak çınlaması
  • İşitme kaybı
  • Baş dönmesi ve denge kaybı (sık görülmemektedir)

Otoskleroza bağlı işitme kaybı genellikle tek taraflı başlamaktadır. Başlangıçta düşük perdeli sesler duyulmaz ancak ileri evrede ciddi işitme kaybı yaşanabilmektedir.

Otoskleroz (Kulak Kireçlenmesi) Teşhisi Nasıl Konur?

Otoskleroz (kulak kireçlenmesi) teşhisinde öncelikle sağlık öyküsü değerlendirilmekte, işitme testi (diapozon ya da odyometre ile) sonucunda Otoskleroz bağlı işitme kaybı teşhis edilebilmektedir.

Kulak kireçlenmesi tanısının nitelikli bir şekilde konulması, başarıya ulaşacak tedavi planlamasının yapılması için mutlaka alanında tecrübeli kulak burun boğaz hekimlerine başvurulması önerilmektedir.

kulak-kireclenmesi-nedir

kulak-kireclenmesi-belirtileri

Otoskleroz Nasıl Tedavi Edilir?

Otoskleroz tedavi planlaması hastalığın evresine bağlı olarak planlanmaktadır. Erken evre kulak kireçlenmesi probleminde cerrahi dışı tedavi yöntemlerine başvurulurken ileri evre Otoskleroz probleminde ise ameliyatla tedavi (Stapedektomi) yöntemine başvurulmaktadır.

Otoskleroz ameliyatı; üzengi kemikçiğinin çıkarılması ve yerine protez takılması disiplinine dayanmaktadır. Üzengi kemiği ortalama 3 mm (vücuttaki en küçük kemik)’dir. Bu nedenle söz konusu cerrahi operasyon özel beceri gerektirmektedir.

Otoskleroz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Otoskleroz ameliyatı genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Özel olarak tasarlanan mikroskobik cihazlar ile ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Otosokleroz ameliyatı sonrasında hastanın 2 ay boyunca kulak basıncını etkileyen fiziksel aktivitelerden kaçınması önerilmektedir. Aynı zamanda baş dönmesi, bulantı ve ağrı gibi şikayetler erken evre iyileşme sürecinde normal karşılanmaktadır. Söz konusu şikayetlerin önüne geçilebilmesi için hekiminizin önerileri dışına çıkmayınız.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

vestibuler-rehabilitasyon
Vestibüler Rehabilitasyon

Vestibüler rehabilitasyon; başdönmesi ve denge bozukluğu olan hastalarda, beyindeki a…

Devamını Oku
bas-donmesi-vertigo-genel-bilgiler
Baş Dönmesi (Vertigo) Genel Bilgiler

Vertigo; bir hastalığın adı değildir, sadece baş dönmesi anlamındadır. Baş dönmesi sı…

Devamını Oku
bas-donmesi-ve-denge-bozukluklari
Baş Dönmesi ve Denge Bozuklukları

Baş dönmesi(vertigo) hakkında genel bilgiler, baş dönmesi(vertigo) yapan hastalıklar,…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?