bilgisayarli-posturografi

Bilgisayarlı Posturografi

Denge; duyusal, motor ve biyomekanik bileşenlerin koordineli çalışmasını gerektiren kompleks bir işlemdir. Vücudun sabit veya hareketli iken, dik duruş pozisyonunu koruyabilme yeteneğidir. Yerçekimine karşı vücudun pozisyonu, somatosensoriyel, görsel ve vestibuler girdiler ile sağlanır.

Devamını Oku
meniere-hastaligi-nedir

Meniere Hastalığı Nedir?

Meniere hastalığı iç kulaktan kaynaklanan baş dönmelerinin en sık sebeplerinden biridir. Hastada ataklar halinde gelen şiddetli baş dönmesi, işitmede azalma, çınlama-uğultu, bulantı-kusma ve terleme görülür. Yapılan araştırmalar, Meniere hastalığında; iç kulaktaki sıvı basıncının arttığını, iç kulak zarlarında yırtılma olduğunu ve bunlara bağlı olarak şikayetlerin gerçekleştiğini düşündürmüştür.

Devamını Oku
kulak-tupu-takilmasi

Kulak Tüpü Takılması

Orta kulak ile geniz boşluğu arasında yer alan ve orta kulak havalanmasını sağlamak ve dış kulak yolu arasındaki basıncı dengelemekle görevli olan östaki borusu burunun arkasında geniz boşluğunun iki tarafında yer almaktadır. Östaki borusu burun, geniz ve boğazdaki farklı hastalıklar sonucunda görev yapamadığında, orta kulakla dış kulak arasındaki basınç dengelenemez.

Devamını Oku
bas-donmesi-vertigo-genel-bilgiler

Baş Dönmesi (Vertigo) Genel Bilgiler

Vertigo; bir hastalığın adı değildir, sadece baş dönmesi anlamındadır. Baş dönmesi sıklıkla bir iç kulak probleminden kaynaklanır. Bazı hastalar denge bozukluklarını dengesizlik, sallanma, dalgalanma, sersemlik, ayakta duramama, düşecekmiş gibi olma, zemin kayması, sağa sola çekilme gibi sözlerle ifade edebililer. Dönme hissi olmadan hissedilen bu tür dengesizlikler de iç kulak probleminden kaynaklanabilir

Devamını Oku
bas-donmesi-vertigo-icin-yapilan-testler

Baş Dönmesi (Vertigo) İçin Yapılan Testler

Başdönmesi (Vertigo), pekçok tıbbi branşı ilgilendirebilen bir konudur. İç kulak sorunu düşünülen hastalarda var olan problemler normal filmle, tomografi yada MR ile gösterilemez. Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından detaylı kulak, burun ve boğaz muayenesini takiben detaylı testler yapılmalıdır. Bu testler işitme fonksiyonu ile vestibüler yani denge fonksiyonunu araştıran testlerdir.

Devamını Oku
vestibuler-rehabilitasyon

Vestibüler Rehabilitasyon

Vestibüler rehabilitasyon; başdönmesi ve denge bozukluğu olan hastalarda, beyindeki adaptif ve kompensatuar mekanizmaları harekete geçirerek şikayetleri azaltmaya yönelik bir dizi çalıştırıcı egzersiz grubudur. Vestibulo-oküler refleks ve vestibulo-spinal refleksi çalıştıran bu egzersizler, son yıllarda bilgisayarlı cihazların yardımı ile daha da sofistike bir hal almıştır.

Devamını Oku
dis-kulak-enfeksiyonu-istanbul

Dış kulak enfeksiyonu nedir?

İstanbul Dış kulak enfeksiyonu; tıp literatüründe otitis eksterna olarak tanımlanan kısaca dış kulak yolunun çeşitli nedenler ile enfeksiyona maruz kalmasını ve inflamasyonunu açıklamaktadır. Halk arasında yüzücü kulağı ya da tropikal kulak olarak da tanımlanan dış kulak enfeksiyonu genellikle sıcak ve nemli ortamlar ile su ile sık temas halinde gelişmektedir.

Devamını Oku