Labirentit

Labirentit; labirenti oluşturan iç kulak yapılarının inflamasyonudur, çoğunlukla infeksiyöz bir nedenle oluşur. Bir infeksiyon ajanının iç kulağa ulaşması üç yol ile olur: a) serebrospinal sıvı ile (meningojenik), b) orta kulaktan komşuluk yolu ile (otojenik), c) kan yoluyla (septisemik, hematojenik). İnfeksiyöz labirentite; bakteriyel, viral veya paraziter ajanlar neden olabilir.

Labirentitte, saatler-günler süren şiddetli rotatuar başdönmesi ve işitme kaybı görülür. Kulak infeksiyonuna bağlı gelişen labirentitte, hastada kulak ağrısı, ateş ve kulak akıntısı sonrası ani başlayan şiddetli baş dönmesi, bulantı kusma ve işitme kaybı görülür. Bir süre sonra sürekli dönme hissi aybolur, özellikle ani baş hareketlerinde kısa süreli başdönmesi ve bulantı hissi olur. Haftalar, aylar içinde bu şikayetler de azalır.

Tedavi labirentite neden olan hastalığı ve baş dönmesi ile dengesizliği kapsamalıdır. Uygun antibiyotik tedavisi başlanır, kortikosteroid eklenebilir. Kronik otit vakalarında cerrahi müdahale düşünülmelidir. Başdönmesinin tedavisinde anti-emetikler ve anti-vertijinöz ilaçlar kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

vestibuler-rehabilitasyon

Vestibüler Rehabilitasyon

Vestibüler rehabilitasyon; başdönmesi ve denge bozukluğu olan hastalarda, beyindeki a…

Devamını Oku
serebrovaskuler-hastaliklar

Serebrovasküler Hastalıklar

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku
statik-posturografi

Statik Posturografi

Statik posturografide, platform üzerinde sabit ayakta duran bireyde, gözler açık ve k…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?